Vzácné stromy v Litni

vzácné stromyPři návštěvě liteňského zámeckého parku a prohlídce dendrologické stezky jsme využili této vzácné chvíle a nasbírali krásné zbarvené listy. Paní učitelka je vylisovala a s popisy zalaminovala. Nyní je máme na nástěnce a povídáme si o stromech. Jsou tu stromy známé – javor mléč, lípa srdčitá, ale i méně známé – dub šarlatový nebo dřín obecný. Některé stromy v parku mají své patrony. Jsou to slavné osobnosti – například Adam Plachetka, Dagmar Pecková, Štefan Margita, dirigent Jiří Bělohlávek nebo politik Karel Schwarzenberg. V Litni najdeme ovšem i další stromy, které stojí za zmínku. U zadního vchodu do školy je liliovník tulipánokvětý. Před školou zase najdeme jinan dvoulaločný. Nejstarší prehistorické stopy po rostlině podobné jinanu vedou až do geologického období rozhraní karbonu a permu v prvohorách, tj. do období asi před 300 až 270 miliony let. U stromku je pomníček paleontologa Ivo Chlupáče, který určil nový druh trilobita a pojmenoval ho po P. O. Novákovi. Pravoslav Otomar Novák je paleontolog, který žil v Litni a je pohřben vedle školy. Pokud i vy znáte nějaký zajímavý strom v Litni, o své informace se s námi podělte. Budeme moc rádi.
(žáci 2. A a paní učitelka Dagmar Karlová)

Příspěvek byl publikován v rubrice Učíme se, tvoříme. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.