Liteňský vánoční betlém

Nastal nám kouzelný vánoční čas. Děti z keramického kroužku (1. – 4. třída) se na něj chystaly již od listopadu. Pod vedením Jany Krtkové a paní učitelky Dáši Karlové vyráběly keramický betlém. Ústředním tématem je tradičně Maria, svatý Josef a právě narozený Ježíšek, který leží na seně v jesličkách. Ježíškovi přináší dary Tři králové, pastýři a jejich ženy. Samozřejmě nechybí ani zvířata – oslík, ovce, koza. Málokdo asi ví, že pro vznik tradice betlému měla význam událost, která se stala v roce 1223. Italský šlechtic Giovanni di Velita se rozhodl, že výjev narození Ježíška zobrazí. Jeskyni upravil jako kapli a uspořádal v ní výjev narození Páně. V noci 24. prosince tam přišli lidé z širokého okolí. František z Assisi zde četl úryvky z Lukášova evangelia o Kristově narození. Podle tradice byla tato událost nejen prvním „betlémem“, ale byla zde prý poprvé sloužena půlnoční mše.
Liteňský betlém se skutečně povedl. Trpělivá práce dětí se vyplatila. K vidění byl v neděli 3. prosince před školou při rozsvícení vánočního stromu. Nyní můžete tento vánoční symbol obdivovat ve výloze koloniálu paní Urbanové. Již teď se malí keramici těší na příští rok, až jesličky doplní o další postavy.
(Dagmar Karlová)

Příspěvek byl publikován v rubrice Učíme se, tvoříme. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.