Advent v západočeské metropoli

Vánoce se kvapem blíží, za okny tiše leží sníh a v mnoha městech se konají adventní trhy. Naši osmáci se spolu s paní učitelkou a s paní asistentkou na jedny takové vydali 19. prosince do Plzně.
Po příjezdu na plzeňské hlavní nádraží čekala osmáky procházka po méně turisticky známých památkách. Nejprve navštívili plzeňský Slavín – tedy hřbitov na Mikulášském náměstí, kde je mezi jinými slavnými osobnostmi zejména regionálního významu pohřben autor slov naší hymny Josef Kajetán Tyl a zakladatel „Škodovky“ Emil Škoda. Druhým zastavením byl nově zrekonstruovaný kostel U Ježíška. Poté se všichni přesunuli podél Radbuzy do Doudlevec, kde se v Muzeu knihy a knihtisku přenesli do dob, kdy se lidem o domácí laserové tiskárně ani nesnilo. Skoro každý si z prohlídky odnesl malý ručně vytištěný obrázek, někdo dokonce i pozlacený. Druhá část adventního výletu byla už samozřejmě věnována trhům U Branky a 8F2C78FA-0FFC-4DDC-8E42-D2842BFC62D8_smallna náměstí Republiky, ke kterým neodmyslitelně patří mnoho stánků s vánočním zbožím a tradičními pokrmy, vánoční strom, živá zvířata, dřevěný betlém a zvonička se zavěšeným jmelím. Nejvíc zájmu mezi osmáky ale vzbudil kolotoč, na kterém se povozilo i několik osmaček. Jízdu na kolotoči dostaly jako vánoční dárek od paní asistentky. Trochu zmrzlí, ale spokojení se všichni vydali na zpáteční cestu vlakem do Litně, kde osmáky přivítali nejen rodiče, ale i pořádná chumelenice.
Někteří se sice možná ptáte: „A copa je tuto za nesmysl, trajdat v zimě někde po městě?“ Ale věřte tomu, že Plzeň je i v této době prostě nádherná.
(Marie Husáková)

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, výlety. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.