Šplhavci ve škole

První březnové dopoledne nás navštívili členové organizace Ornita s přednáškou Šplhavci a obyvatelé dutin. Byli jsme plni očekávání a zvědaví, které živé ptáky Ornita přiveze. Loni, kdy se konala přednáška na téma Vodní ptáci, k nám zavítal přítulný kačer Donald, upovídaná husa Pepina, kormorán Karel, který nás zaujal nevídanou schopností bleskurychle polykat potravu, a čáp Čenda, ozdoba celého programu.
Letošní přednáška byla zaměřena na běžné i méně známé druhy šplhavců. Dozvěděli jsme se, proč se šplhavcům říká šplhavci, kde se vyskytují a čím se živí. Kromě datla černého jsme se naučili poznat strakapouda velkého a žlunu zelenou. Málokdo z nás znal datlíka tříprstého a vzácného krutihlava obecného.
Další část přednášky byla zaměřena na živočichy obývající dutiny po šplhavcích. Z pěvců to je například špaček nebo brhlík, ze sov kulíšek a sýc a ze savců veverka, plch či netopýr. Největšímu nadšení se těšily živé exponáty. Strakapoud velký, který není vůbec velký, špaček obecný, který se předváděl svým pestrým zpěvem, netopýr rezavý, trávící většinu přednáškového dne v tašce zahříván lahví s teplou vodou, a tukan arassari, exotický zástupce šplhavců.
Už teď se těšíme, co zajímavého chystá Ornita na příští rok.
Fotografie z akce naleznete na webové stránce Ornity.

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, výlety. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.