Lanové centrum Proud – Expedice Karakoram

V pátek 21. dubna vyrazila dvě  liteňská družstva na Expedici Karakoram. Jeli jsme do Prahy – Vysočan, akce se konala tradičně v lanovém centru Proud. A proč název Expedice Karakoram?  Karákóram je druhé nejvyšší pohoří na světě, které se rozkládá v pákistánském Kašmíru, Indii a Číně na ploše 90 000 km² a je součástí alpinsko – himalájské soustavy.  Na pákistánsko-čínské hranici se nachází čtveřice osmitisícovek: K2, Broad Peak, Gašerbrum I a Gašerbrum II a deset sedmitisícových štítů. Organizátoři vymysleli soutěž ve zdolávání výškových metrů, lezci se snaží pokořit co nejvíce vrcholů. Našim dvěma družstvům se dařilo, soutěžící obou týmů „vylezli“ po jedné osmitisícovce a ještě stačili našlápnout kus cesty na další. Proti loňskému roku jsme si polepšili asi o 3000 výškových metrů, což je velmi pěkný výsledek. Během soutěže mohli žáci plnit několik úkolů, díky nimž si znásobili překonané metry. Družstvo deváťáků ve složení – Exner Bedřich, Talašová Natálie, Řezáčová Eliška, Bučková Barbora, Šrucbart Ondřej a Vlasák Břetislav získalo s 11850 metry první místo v kategorii základních škol a na druhém místě s 11650 nastoupanými výškovými metry skončili žáci 7. a 8. třídy: Exnerová Eliška, Hořejší Karolína, Slabihoudek Matěj, Smrčina Matěj, Vodičková Lucie a Beránková Šárka. Ondřej navíc v soutěžní euforii omylem vhodil svých 300 výškových metrů našemu druhém družstvu, i tak je to ale o vítězství nepřipravilo. Ale hlavním cílem samozřejmě nebylo jen „polykání“ výškových metrů. Velkou radost jsme měli ze všech výkonů, někdo pobíhal ve výšce šesti metrů po lanech sem a tam a tvářil se u toho spokojeně, pro jiného to byla zkouška odvahy a překonání strachu a úzkosti. Proto pochvala všem. Soutěžící zvládli individuální i týmové překážky. Moc se mi líbilo, jak žáci spolupracovali, hecovali se navzájem a povzbuzovali se. Nešetřili pochvalou a vyhnuli se kritice a posměchu. Za to je chválím nejvíce. Více informací o soutěži, lanovém centru a dalších akcích, které pořádá (i my se letos ještě chystáme na jednu z nich – Battlefield) a časem i výsledky letošního ročníku Expedice Kararoram najdete na stránkách Lanového centra Proud: http://www.lanovecentrum.cz/. (Hana Havelková)

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, výlety, Soutěžíme. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.