Mezinárodní den úsměvu

Každoročně první pátek v říjnu slavíme Světový den úsměvu, letos připadl na 5. října. Jak tento den vznikl? Americký výtvarník a tvůrce reklam Harvey Ross Ball dostal v roce 1963 za úkol vytvořit něco, co by pomohlo povzbudit morálku zaměstnanců jedné firmy. Nakreslil proto jednoduchý usměvavý obličej – prvního smajlíka. V roce 1999 založil společnost Smile Corporation, a vyhlásil první pátek v říjnu jako Světový den úsměvu. Brzy se tento den stal známým po celém světě a dnes jej najdeme v mnoha kalendářích napříč všemi světadíly. Harvey Ball zemřel v roce 2001, ale jeho společnost nadále funguje jako nadace a oficiální sponzor Světového dne úsměvu, která v tento den vysílá do světa následující prosbu: „Udělej jednu laskavost – pomoz někomu k úsměvu!“ Úsměv je totiž něco, co každý z nás může mít a může darovat, aniž by to něco stálo. Sami máme hned lepší náladu, když se usmějeme, a navíc uděláme radost i svému okolí. (Fotogalerie)

Celý týden se naši prvňáčci věnovali projektu, jehož tématem byl „ÚSMĚV“. Snažili se o jeho různé podoby. Při pracovních činnostech se pokusili o koláž sluníčka různými způsoby. V průběhu celého projektového dne bylo oblečení našich prvňáčků vyzdobeno ručně vyrobenými odznáčky se symbolem sluníčka.

 

Na Mezinárodní den úsměvu jsme se ve druhé třídě chystali více než týden. V rámci výtvarné výchovy jsme malovali „vysmáté“ portréty a obrázky Pata a Mata. Rozhodli jsme se totiž, že smát se budeme s ilustrátorem a karikaturistou Vladimírem Jiránkem. Připomněli jsme si jeho animované seriály Bob a Bobek – králíci z klobouku a příběhy dvou nezručných kutilů Pata a Mata. Zamysleli jsme se také nad citáty o úsměvu. Nejvíce se nám líbil tento: „Úsměv je nebe, pod nímž vše kvete“. Na závěr jsme si pochutnali na čokoládových mincích (samozřejmě s úsměvem).  

Na druhém stupni žáci také nezaháleli a pilně tvořili na hodinách výtvarné výchovy. Nejbližším tématem byly „smajlíci“
(v ang. překladu emojes), které jsou dnes díky chytrým telefonům nedílnou součástí běžné komunikace. Optimistickou náladu nám také pozvedly usměvavé kopretiny a sedmikrásky. V neposlední řadě nesměly chybět „sranda postavičky“ malých příšer, které rozesmály nejen žáky, ale i leckteré kolemjdoucí učitelé.
Během projektu jsme diskutovali nad trefnými citáty. Ten nejlepší byl: „Úsměv nikoho nic nestojí, ale udělá svět hezčí“. Tak snad i my si uděláme svět hezčí a bude naším krédem lidi kolem nás rozesmát.

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, výlety. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.