Šneci afričtí ve druhé třídě

V pondělí 4. listopadu na nás čekalo ve druhé třídě velké překvapení. Dva šneci afričtí – oblovky. Třídního mazlíčka jsme si moc přáli. Běžná domácí zvířata jako pes nebo kočka nepřipadala v úvahu, a proto jsme vybrali šneky. Nemají vysoké nároky, a přitom jsou zajímaví a nevadí ani alergikům. My si tedy můžeme vyzkoušet, zda se zvládneme starat o živého tvora, a přitom se mu nemusíme věnovat několik hodin denně. Pro šneky jsme připravili plastový box, sépiovou kost, potravu a jako podestýlku jsme použili lignocel (kokosový substrát). Šneci se živí bylinami (pampeliškami), ovocem a zeleninou. Dále jsme se seznámili s tím, jak dbát o pravidelnou hygienu, aby šneci byli u nás spokojení. Poučili jsem se také o tom, že oblovky nesmíme vypouštět do volné přírody, i přes to, že by v našich klimatických podmínkách nepřežili. Achatiny žijí především v Africe a přilehlých ostrovech, byly však zavlečeny i do dalších koutů naší planety a třeba v Severní Americe jsou považovány za velké škůdce. V dospělosti totiž nemají v nepůvodních oblastech přirozené nepřátele a dochází k jejich přemnožení a tím pádem i k velkým škodám na hospodářských plodinách. Dokáží se zahrabat až 20 cm do půdy, kde přečkají i nižší teploty. Pevně věříme, že se jim u nás bude líbit a přinesou nám svou přítomností mnoho poučení o jejich životě, ale také radosti.

Příspěvek byl publikován v rubrice Oznámení. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.