Výtvarné umění starověkého Egypta

V šesté A jsme se v lednu věnovali v hodinách dějepisu starověkému Egyptu. Zaujalo nás výtvarné umění této doby, díky kterému si můžeme udělat představu o tehdejším životě. A tak jsme učivo zařadili v rámci mezipředmětových vztahů i do hodin výtvarné výchovy. Egypťané neznali perspektivu. Věci, které měly být vzdálené, malovali k hornímu okraji obrazu, blízké naopak k dolnímu. Osoby, které byly na obraze důležitější (například faraon), byly větší než ostatní. Všímali jsme si typického zobrazení postav na malbách: tělo a ruce zepředu, hlava ze strany, nohy ze strany, oko zpředu. Egypťané používali k výrobě barev minerály. Bílá barva byla extrahována z vápence, černá ze sazí, zelená ze strouhaného malachitu, červená od červeného okru, žlutá od žlutého okru. Pokud chtěli získat modrou barvu používali měď, kobalt, strouhaný lapis lazuli. Barvy na stěnách v chrámu královny Hatšepsut (a nejen zde) přežily až dodnes. Žáky učivo zaujalo, proto v únoru navštívíme Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze, abychom se zúčastnili lektorovaného programu Koloběh života na březích Nilu. Už nyní se moc těšíme.

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, výlety, Učíme se, tvoříme. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.