Škola v přírodě – 3. A

čtvrtek 9. 5.

Dnešní den byl slunečný………Dopoledne proběhla výuka matematiky a českého jazyka. Po obědě (rajská s knedlíkem a kuličkami z mletého masa) jsme vyrazili na výlet, jehož cílem byla Klostermannova rozhledna. Po zdolání 197 schodů jsme si z výšky 39 metrů prohlíželi panorama Šumavy. Dále jsme pokračovali po modré turistické značce a vyšli jsme u kapličky sv. Antonína Paduánského. Tam jsme měli asi hodinovou přestávku, kterou děti věnovaly dostavbám z přírodnin a šiškové válce (dvě nejoblíbenější činnosti v přírodě). V 17 hod byla první večeře (boloňské špagety), po ní následovalo vyhlašování hodnocených disciplín a předávání diplomů. Poté jsme popřáli Danielce, která na škole v přírodě oslavila narozeniny. Děti si připily dětským šampíčkem (poslala maminka Dády) a společně jsme Dádě pogratulovali. Dáda dostala zmrzlinový pohár a tři řetízky s přívěskama. Od Dády děti dostaly bonbóny a kovový odznak „WE LOVE ŠUMAVA“ .Ve zbývajícím čase se děti polepily svítícími samolepkami. V 19 hod jsme zahájily opékání buřtíků (druhá večeře) a děti měly volnou zábavu na zahradě hotelu. Potom s nadšením hrály společenskou hru Mr. Twister CHALLENGE, kterou přivezl Martin. Ve 21 hod začaly děti plnit stezku odvahy……za tmy a cestou potkávaly duchy a hejkaly……Večerka byla opožděná (22,15 hod), protože to je poslední noc, kterou si děti společně užijí (některé holčičky doslova společně v jedné posteli……..) V pondělí při pracovních činnostech si děti zkompletují řetízky s přívěsky, které budou mít pro vzpomínku na „třeťáckou“ školu v přírodě.

Středa 8. května

Dnes jsme vyrazili na celodenní výlet po okolí Javorníku. Naše cesta vedla lesem po šumavských kopcích mezi menhiry. Vzhledem k tomu, že byla velká mlha (viditelnost na 30 metrů), šli jsme všichni společně a nikoliv po skupinkách podle plánku a popisu cesty, jak bylo naplánováno. Naštěstí dnes nepršelo. Při sestupu se začala mlha rozpouštět a kluci vyrazili dopředu a značili nám cestu a děvčata šla za nimi podle značek a šipek, které nám cestou zanechávali. Poobědvali jsme v přírodě (sekaná, rohlíky, jablko, oplatka) a u Měsíčního kamene načerpaly děti potřebnou energii. Při dalším pochodu následovala šišková válka (hlavně kluci). Na konci cesty jsme se zastavili v lese na začátku Javorníku, kde si děti chtěly dokončit výstavbu domečků z přírodnin. Po návratu do hotelu obdržely děti masky zvířátek a dostaly za úkol připravit si dramatizaci příběhu či pohádky o zvířátkách. Představení všech nacvičených dramatizací proběhla po večeři na jevišti společenského sálu. Následovala soutěž v uměleckém ztvárnění mumie z toaletního papíru, všechna družstva vytvořila pěkné mumie. Pak následovala diskotéka, mazurka s pánskou volenku a sólový zpěv. Na závěr vypukla světelná show až do přípravy na spánek.

Úterý 7. května

Dnešní den byl celý deštivý. Dopoledne jsme se učili matematiku a český jazyk. Po obědě (řízek s bramborovou kaší) a poledním klidu jsme vyrazili do přírody. Došli jsme ke kapli sv. Antonína Paduánského (1009 m nad mořem), kde jsme absolvovali naučnou stezku. Následně se děti rozptýlily po lese a stavěly si bunkry. Provázel nás přerušovaně mírný déšť a cestou zpět i mlha. V pozdním odpoledni se děti připravovaly na zítřejší celodenní výlet. Pomocí QR kódu zjistily trasu a cíl cesty (tajuplné menhiry v okolí Javorníku) a každá skupina vypočítala délku své trasy (přibližně 12 km). Po večeři si děti zakoupily pohledy a napsaly pozdravy domů. Následoval kulturní program v režii Rozárky a Terezky M. – divadelní hra Romeo a Julie v moderním pojetí. Pochvala patří celému hereckému souboru – Zdeničce, Sárince, Terezce Z., Danielce a zejména režisérkám. Děvčata si vystoupení nacvičila sama již s předstihem bez jakékoli pomoci dospěláků. Následovaly pohybové hry a diskotéka. 20,30 hod příprava na spánek a ve 21 hod večerka. Zítra celodenní výlet lestnatým terénem, držte palce, ať se všichni vrátíme a nezabloudíme!

Pondělí 6. května

Po bezpečné jízdě autobusem jsme dorazili do hotelu. K obědu byl hovězí vývar s nudličkami a kuře na paprice a knedlík, k večeři francouzské brambory s okurkou. Pitný režim je zajištěn během celého dne. Po obědě a krátkém poledním klidu jsme vyrazili do lesa a na fotbalové hřiště, kde jsme podnikli bojové cvičení s „nervkami“, děti se utkaly ve smíšených skupinách. Následně děti budovaly v lese obydlí pro zvířátka a domečky z přírodnin. Lesáci nám nařezali dřevo na táborák, takže cestou zpět do hotelu jsme z lesa přinesli úctyhodnou hromadu dřeva. Až do večeře jsme zůstali na hotelové zahradě, kde se děti věnovaly sportovním aktivitám. Po večeři jsme měli klidnější činnost, prováděli jsme ruční práce – překvapení pro rodiče. Na závěr dne jsme ještě dvě hodiny tancovali, sportovali, soutěžili a hráli různé hry ve společenském sále. Následovala příprava na spaní a ve 21 hod večerka. Po náročném dni všichni hned usnuli a spí jako nemluvňata……. Bouřka se nám vyhnula, měli jsme slunečno a teplo, spadlo jen pár kapek.