Projektový týden v 5. ročníku

DŮM OCHRANY PŘÍRODY KONĚPRUSY

V rámci Projektového týdne jsme si s žáky 5. ročníku užívali doslova a do písmene interaktivní show, a navíc jsme se přitom učili poznávat přírodní skvosty CHKO Českého krasu.
Nejvíce obsazenou atrakcí byla samozřejmě PLAZIVKA.
Zaujalo leporelo včetně spirály vzniku života a skvěle propracovaná kamenná kronika.
To, co nacházíme v okolí našich domovů jsme si dokázali konečně i správně pojmenovat a mnohé prohlédnout i pod mikroskopem či lupou.
Všechno toto prvohorní ev. druhohorní živočišné osazenstvo nám vlastně dokázalo svými schránkami z 90 % vytvořit zásoby vápence na několik let dopředu a dokazuje přítomnost moří v této oblasti.
Stihli jsme shlédnout i velice kvalitně zpracovaný poučný film o CHKO Český kras zpracovaný pracovníky Agentury.
V místním krámečku jsme si zakoupili zkameněliny, krystaly i mnohé horninové skvosty.
Po cestě do domu je geopark, kde se děti měly možnost seznámit se všemi druhy vápenců i jiných hornin, které se nachází v celém geologickém zázemí krasu.
Vzhledem k tomu, že je červen, tak kvetlo spousta rostlin, které milují vápencové podloží a také se řadí mezi rostliny léčivé (třezalka tečkovaná, řepík apod.).
Cestou zpět do Koněprus jsme se seznámili díky paní učitelce Jaroslavě Čampulové s osudem zachráněné selské vápenice a jeli obohaceni o mnoho vědomostí zpět do školy.

TĚŽBA VÁPENCE V LOKALITĚ LOMY MOŘINA A JEHO FORMY ZPRACOVÁNÍ

V letošním školním roce 2024/25 se naše třída v rámci Projektového týdne zaměřila na vápenec a jeho historii vzniku a posléze i jeho těžbu a další zpracování.
Považujeme to za důležité. Co nejvíce poznat a porozumět přírodnímu prostředí našeho nejbližšího okolí.
Vyrazili jsme tedy v pátek 21.6. 2024 do štol v nedalekých lomech Mořina.
Štoly, které zbyly po těžbě vysokoprocentního vápence v oblasti lomů Malá a Velká Amerika a Mexiko, která skončila zhruba po roce 1945.  V roce 1993 byly tyto lomy začleněné do společnosti ČEZ a následně společně se společností Českomoravský cement a.s. založeny Lomy Mořina spol. s.r.o.
V současnosti probíhá těžba vápenců pro odsiřování elektráren a saturačních vápenců pro cukrovary, výrobu cementu a stavebnictví v lomech Čeřinka a dalších přilehlých.
Nejvíce se děti těšily na místo, které je spojené s osudem vojáka wermachtu Hanse Hagena, ukrývajícího se v systému podzemních chodeb vápencových lomů a prchajícího na konci druhé světové války před vojáky české armády. O jeho přítomnosti se traduje legenda o ztrácejícím se jídle dělníků, nebo trempů a vůbec se neví, zda v systému umřel hlady, neboť při úprku údajně odpálil několik granátů a zůstal tak uvězněn za závalem a dodnes se jeho duch ozývá a zjevuje ve štolách. Bere si údajně posledního z výprav ev. ty, kteří nedbají dobrých rad a na zvon, který původně sloužil na znamení pro dělníky a zazvoní si na něj 3x. Pro dotyčného si buď přijde duch Hanse Hagena, nebo se mu přihodí cosi ošklivého.
Až sem děti došly na své výpravě. Vyzkoušely si stát u zdejší studánky v úplné tmě a tichu, kdy slyší pouze kapání vody ze stropu či stěn a pak se raději tiše vytratily.
Cestou štolami viděli okny do již spodní vodou zatopeného lomu zvaného Malá Amerika, nebo-li na Rešnách. Obdivovaly krásu tzv. Andělských schodů a zjišťovaly na co sloužil stroj, který zde po těžbě zůstal. Líbil se i výklopník a komín zbylý po těžbě vápence tzv. stylem nálevkování.
Že zde bydlí kolonie několika druhů netopýrů nám dokázal jeden opozdilec, kterého jsme s dětmi směly vidět.
Myslím si, že i tato akce byla velice zdařilá a nejsme v těchto místech rozhodně naposledy.