Projektový týden – Den Země 2023

V týdnu od 17. dubna probíhá na naší škole projektový týden zaměřený na ochranu životního prostředí a poznávání přírody. Všechny třídy se svými učiteli vyrážejí do okolí, věnují se poznávání krajiny, flóry a fauny. Následně své zážitky zpracovávají a vytvářejí plakáty, 3D objekty, kreslí, malují, tvoří. Na výsledky jejich práce se těšíme.

Den Země v 1. A
Čtvrteční výpravě dětem z 1. A počasí příliš nepřálo. Vytrvalý déšť nás zahnal zpět do školních lavic. Ve třídě jsme si tedy vyzkoušeli zda umíme správně třídit obaly a povídali si o tom, jak mohou i malé děti přispět k ochraně přírody. V pátek jsme se již za svitu slunečních paprsků vydali po předem naplánované trase. Pozorovali jsme a určovali drobný hmyz, právě kvetoucí luční a lesní květiny, stromy a keře. Zaměřili jsme se také na léčivé účinky jednotlivých bylin. Zajímavé bylo pozorování jelenů a daňků v místní oboře. Po návratu do školy jsme nově získané informace využili při tvoření podrobného plánku naší cesty okolní přírodou.

Den Země v 1. B
Projekt „Den Země“ proběhl v naší třídě 1. B ve středu 19. 4. 2023. Nejprve to vypadalo, že ani do přírody nevyrazíme, ale po uplynutí dvou vyučovacích hodin se obloha vyjasnila a místy svítilo i sluníčko. Nejprve nás čekala badatelská činnost ve třídě formou skupinové práce. Děti vyhledávaly informace v encyklopediích či atlasech rostlin. Získané informace zaznamenávaly do myšlenkové mapy či karty rostliny. Poznatky žáci spojili s výtvarným zpracováním. Vznikl tak třídní atlas rostlin, plastika prvosenky jarní či její koláž z odpadového materiálu. Následovala vycházka do přírody – na Mramor. Zde jsme v praxi určovali rostliny lesního podrostu dle atlasu rostlin a pomocí lupy. Rovněž jsme si ukázali části těla rostliny či rozdíl mezi bylinou, keřem a stromem. Děti se dozvěděly i některé zajímavosti. Např. víme, že sasanka hajní má oddenek, od čeho je odvozen název jaterníků či proč se jmenuje dymnivka dutá. Hlavně jsme si však uvědomili, v jaké krásné krajinné oblasti žijeme a jak je důležitá ochrana její flóry i fauny.

Den Země v 2. A a 2. B
Projektový týden Den Země žáci druhých tříd zahájili návštěvou liteňské MŠ. Byli pozváni na představení Jaro Divadélka Letadlo. Zde si žáci připomněli, co se na jaře v přírodě děje – rozkvétají květiny, přilétají ptáci a vyvádí svá mláďata, slaví se Velikonoce, pálí se čarodějnice a dokonce děti paní herečka vyvedla aprílem. Představení bylo velmi pěkné, zábavné, žáci byli několikrát vtaženi do děje. MŠ velice děkujeme za pozvání a těšíme se na další setkání.
Den Země v 2. A

Den Země 3. třída
V rámci aktivit Dne Země se 3. třída vydala na přírodovědnou vycházku na blízký Mramor. Cestou děti poznávaly různé rostliny a taktéž procvičily znalost okolí určováním obcí v dohledové vzdálenosti. Za zvířátky se třída vypravila na farmu Homolových do Bělče, kde zhlédla dojení, krmení a dozvěděla se něco o péči o dobytek. V hodinách pracovních a výtvarných činností vytváří děti obrázky a plakáty tematicky zaměřené na den Země.

Den Země 4. třída
Den Země oslavily děti ze 4. ročníku na farmě u Fiřtů v Litni za konečně slunečného počasí. Prohlédli jsme si rodinnou farmu, kde se právě narodila čerstvě selátka a několik prasnic bylo březích. Poznali jsme klisnu Elišku, se kterou bylo v minulosti špatně zacházeno a tady je zakladatelkou rodu a má se skvěle i černého hřebce Froda. Děti si prohlédly býky v ohradě chované na maso a směly je i nakrmit senáží, která se balí mírně zavadlá a přidaly i seno. To je bavilo nejvíce. Viděli jsme i nádherně čisté bílé kozičky s kůzlaty a čerstvě narozené telátko s maminkou. V holubníku si děti chovaly holoubě až se mu to líbilo tak, že děti obšťastnilo svým exkrementem. Zlatý bažant a andulky také sklidily úspěch. Děti po celou dobu provázeli dva úžasní lovečtí ohaři. Paní farmářka dětem dala i hádanku: „Která dvě zvířátka, zde zcela chybí?“ Byla to kočka a ovce. Kočky se zde neosvědčily, neboť ohaři jsou lovci a na svém panství je prostě nechtějí a loví si myši sami. Děti fotily a všechny fotky sdílely ve skupině, pro ty děti, které jsou nemocné a přišly o možnost být s námi. Vznikla moc krásná fotogalerie, ze které pár fotografií přikládáme. Cestou jsme si s využitím rámečků hledali přírodniny, které jsme pak fotili. Ve třídě jsme pak všechna ta zvířata nakreslili a o všem si povídali. Byl to nádherný den. Těšíme se na další podobné akce.

Den Země v 6. A
Ve středu 19. dubna vyrazili žáci 6. A pěšky do Zadní Třebaně. Šli přes Vlence do Bělče, kde se zastavili na farmě Homolka. Zde si prohlédli chov skotu, seznámili se automatizovanou linkou na dojení. Zaujala je malá telátka. Zájemci si zakoupili i chutné mléčné výrobky, převážně sýry. Dále pokračovali přes Voškov do Zadní Třebaně. Zpět jeli vlakem. V rámci odpoledního vyučování tvořili sochy z odpadového materiálu. 

Den Země v 6.B
Tento svátek jsme si připomněli výletem do pražské ZOO v Troji, kam jsme se vydali v úterý 18.dubna. Naším dlouhodobým cílem bylo se vypravit do nového pavilonu goril. Naše očekávání byla nadmíru splněna. V pavilonu jsme se usadili a pozorovali jsme každý pohyb nebo reakci, aby nám nic neuniklo. A gorily se nám předváděly v celé své kráse. Každý člen dával najevo, jaká je jeho pozice v rámci tlupy. Brzy jsme se seznámili s jejich jmény a rodokmeny a každý z si svého oblíbence našel. Někteří jedinci byli do naší ZOO přepraveni až z afrického z Kamerunu, jiní z Německa nebo ze Španělska. V rámci prohlídky jsme se také dotkli problematiky pytláctví, odlesňování deštných pralesů a klimatických změn, které negativně ovlivňují kvalitu našeho životního prostředí. Na naší trase po zoologické zahradě jsme sledovali další ohrožené druhy zvířat – slony, hrochy a další, kterým se také budeme věnovat v našich projektech.

Den Země v 7. B
Žáci 7. B zvolili za cíl svého výletu Zadní Třebaň. Cestou se občerstvili na farmě Homolka ve Bělči a pokračovali do Zadní Třebaně. Část výpravy šla i ze Třebaně do Litně pěšky, ostatní se svezli vlakem. Po návratu do školy se věnovali problematice třídění odpadů. 

Den Země v 7. A a 8. třídě
V pátek 21. 4. oslavili žáci 7. A a 8. třídy „Den Země“ vycházkou do blízkého okolí. Jako cíl si zvolili Mramor, neboť jeho vyšší nadmořská výška poskytla skvělé podmínky pro práci s mapou, buzolou a dalekohledem. Cestou sbírali jarní byliny, které jim poslouží pro tvorbu herbáře.

Den Země v 9. A
Ve středu 19. 4. jsme si v 9. A připomněli oslavy Dne Země malým výletem. Ráno jsme se sešli před školou a vydali jsme se směrem na Korno, ke Kodské jeskyni a do Tetína k jejím vyhlídkám. Pěší trasa vedla přes NPR Koda, kde jsme měli možnost obdivovat jarní přírodu v celé její kráse. Vše co dělá kras Krasem jsme měli možnost nastudovat z informačních cedulí. Výlet jsme si užili a fotoplakát zpracujeme při dalších hodinách Vv.

Den Země v 9. B – Po stopách bobra 
V pátek 21. dubna se vydala celá 9. B po stopách bobra evropského do okolí obce Leč nedaleko Litně. Tomuto chráněnému živočichovi se zde očividně dobře daří. Okousané stromy nás zavedly ke dvěma bobřím hradům a zbytkům bobřích hrází, které bohužel strhla velká voda po posledním vydatném dešti. Velký obdiv sklidily i obří „piliny“, které zde zůstaly po bobří práci. To podnítilo živou diskusi, jestli je ještě v dnešní přírodě místo pro tyto chráněné živočichy. Při cestě zpět ke škole všechny zaujala i kolonie volavek popelavých, které již několik let úspěšně hnízdí na stromech kolem rybníka v Leči, a malá ještěrka, která zmizela v trávě.