Den stromů

Den stromů je svátek, který stromy oslavuje prostřednictvím jejich společného sázení. V současné době se slaví ve více než 40 zemích světa. Většinou se slaví na jaře nebo na podzim, ale datum není celosvětově jednotné, liší se podle klimatických podmínek a doby vhodné k sázení stromů v jednotlivých zemích. V České republice připadá Den stromů na 20. října. 

Máme svoji švestku
Oslavili jsme společně Den stromů. Celý týden jsme se v různých předmětech věnovali rozmanitým aktivitám, které se této problematiky týkají. Den stromů patří mezi svátky, které se u nás připomínají již více než sto let, přesně od roku 1906. V rámci připomínky Dne stromů jsme se letos rozhodli vysadit si náš školní strom. V úterý 22. října jsme se všichni sešli za školou a tam na nás již čekali žáci deváté třídy, kteří s panem učitelem Tarabou vše pečlivě připravili. Po dlouhém váhání jsme se rozhodli pro švestku, vybrali jsme pozdní odrůdu, která dozrává až k podzimu, to abychom se měli po prázdninách na co do školy těšit. Každý přiložil ruku k dílu. Přejeme naší švestce, ať se jí u nás daří. My už se těšíme na úrodu. (Fotogalerie)

Den stromů v 1. třídě
Celý týden se ve škole věnujeme stromům. V prvouce se je učíme poznávat teoreticky i prakticky, poznáváme jejich listy i plody. Mluvíme o ochraně přírody a vážíme si umístění naší školy v CHKO Český kras. V pracovních činnostech jsme prováděli koláž stromu z papíru a ve výtvarné výchově jsme využili při tvorbě stromu odstínů teplých barev a techniky tupování. Pro ostatní žáky jsme vymysleli kvíz, který má prověřit jejich znalosti listů listnatých stromů. 
Den stromů ve 2. třídě
Na podzim jsou stromy krásně barevné a přinášejí lidem také své plody. Jsou tedy jako stvořené pro oslavu. Tento den má připomenout, jak důležité pro nás a naši planetu stromy jsou.
My jsme se ve druhé třídě zamysleli nad významem stromů také. Samozřejmě nemůžeme opomenout, že lesy nám dávají kyslík, jsou vhodným místem k odpočinku a že stromy kácíme pro dřevo. Nejvíce jsme se ale zabývali tím, že lesy (stromy) jsou domovem mnoha zvířátek. Zaměřili jsme se na ptáky. Rozdělili jsem si je na ptáky stálé a stěhovavé. Pracovali jsme ve skupinách. Ptáky jsme malovali, vybarvovali a své výtvory doplnili stručným popisem. Na okno jsme umístili fotografie ptáků v životní velikosti. Pokud tedy za oknem zahlédneme nějakého ptáčka, hned můžeme určit o jaký druh jde.
V hodinách prvouky se učíme různé druhy listnatých a jehličnatých stromů. Využíváme k tomu výukový program Terasoft. Do školy jsme si přinesli vylisované listy. Pokusili jsme se určit z jakého stromu jsou a využili je dále při výtvarné výchově. Listy jsme lepili a obtiskávali.
A aby oslava stromů byla dokonalá, pochutnali jsme si v rámci projektu Ovoce do škol na sladkých hruškách.
Den stromů na 2.stupni
Tento svátek jsme na 2.stupni v rámci výtvarné výchovy velmi rádi uvítali. Na podzim se stromy zbarvují do nejrůznějších odstínů a kolem nás to barvami přímo hýří. Málokoho to nenechá, aby se na chvíli nezastavil a nežasl nad touto krásou. I my jsme se snažili alespoň trošku zpodobnit „paní přírodu“ a pomocí štětce a dalších technik vyjádřit tuto hru barev. Lesní stromy také dávají plody zvířatům. Pomocí kaštanů a různých přírodnin jsme zhotovili lesní skřítky, sovy a další legrační postavičky. Pomocí papírových roliček další třída zhotovila kvetoucí stromy, které nám krásně ozdobily naší školu.