Okresní kolo dopravní soutěže
Ve čtvrtek 15. května jsme se zúčastnili okresního kola dopravní soutěže v Berouně.
Dekorativní kameny
Vyráběli jsme si kameny a posléze je dekorovali akrylovými barvami. Naše pracovní činnosti jsme si nejvíce užívali na Škole v přírodě v přírodním prostředí.
To, co jsme nestihli, si doděláváme nyní.
Škola v přírodě - poslední večer
A než jsme se nadáli je tady poslední večer naší Školy v přírodě. Večer plný hodnocení a udělování diplomů.
Hodnotili jsme pořádek prasátky a sluníčky, orientační závod a co hlavně vyhlašoval se i titul HORAL - JIZERÁK a tím se stala Terezka Zíková. V orientačním závodě zvítězila děvčata Rozálie Veselá a Anna Váňová, Tereza Manglová, Tereza Zíková.
A protože nám všem u manželů Trojanových jako ostatně každým rokem moc chutnalo, odměnili jsme diplomem i pana kuchaře Trojana.
Teď ještě překonat tmu na Noční bojové hře a dojet v pořádku do náruče svých rodičů.
Pevně doufám, že za rok zase se nějaká ta Škola v přírodě bude konat.
Děkuji vedení naší školy, kolegům a kolegyním, kteří suplovali, rodičům za podporu a nadšení pro naše nápady a akce.
Veliký dík patří i dětem, které byly senzační parta!!!!
Škola v přírodě - den třetí
Ráno, vzhledem k pocitovým teplotám max. 3 stupně plníme úkoly ve Vlastivědné dílně, kde se zabýváme Libereckým krajem a jeho charakteristikou. Po skvělém obědě - borůvkové knedlíky jsme se vypravili na túru s cílem pokořit rozhlednu Královku a po cestě vyhledat zdoj pitné vody pro celý tento kraj a tím byla vodní nádrž Josefův důl. Cestou jsme si dali svačinu u Prezidentské chaty. Na vrchu Královka je pod rozhlednou vybudované krásné dřevěné hřiště, na kterém jsme se všichni řádně vydováděli a kilometry v nohách už vůbec necítili.
Cestou zpět jsme opět poznávali okolní rostliny včetně volně rostoucích narcisků a mechu rašeliníku v místních podmáčených loukách říčky Tiché.
Večerní program se odvíjel od společenských her, které jsme společně připravili. Nejvíce nadchlo samozřejmě Městečko Palermo. Deníky jsme zaplnili kresbami mapy trasy i obrázky rozhledny a nádrže.
A co nás čeká dál?
Orientační závod, dostavění bunkrů, perzentace fotek za celý pobyt, balení zavazadel a beden s aktivitami a zítra odjezd domů.
Strašně rychle to uteklo. Ještě že se dětem blíží opět letní prázdniny a mají se zase na co těšit.
Škola v přírodě - den druhý
Druhý den naší Školy v přírodě byl ve znamení velkého dobrodružství. Najít penzion Artur na mapě a vyrazit do lanového centra. V lanovém centru jsme zahájili bezpečnostním školením pro zacházení s téměř horolezeckým náčiním. Karabiny, sedáky a úvazy jsme pokořili a šli je vyzkoušet na trasu v lanovém prostoru.
Někteří z nás připomínali Spidermany, někteří veverky s rychlým pohonem. Byli jsme úspěšně na konci šťastní, že jsme mnohdy překonali sami sebe.
Při cestě nazpět k naší chatě Slovance jsme zvolili trasu, kdy jsme šli pouze ve směru a dle mapy jsme měli volit ve skupinách co nejmenší převýšení. I to jsme zvládli a všechny skupiny se sešly tam, kde bylo třeba.
Po výborném obědě a poledním klidu jsme se vypravili do lesa a úkolem bylo vystavět takový přístřech, aby se tam vešli všichni členové skupiny včetně pocestného, kterým byly paní učitelky. Vznikly nádherné a hlavně funkční přístřechy.
Následovala výtvarná dílna. Vznikaly asambláže z přírodního materiálu. Jedna skupina dětí se věnovala tvorbě stříkaného obrazu.
Po denících, které si zde pravidelně vedeme, nás čekala Pohádková večerní trasa. Po skupinách jsme se vypravili do lesa, kde jsou chatky ozdobené postavami z Večerníčků.
Měli jsme si vybrat a připravit pro ostatní příběh, scénku tak, aby poznali o jaké postavy se jedná. Užili jsme si spoustu legrace.
A co nás ještě čeká?
Třetí den bychom měli pokořit krásnou rozhlednu Královku a najít zdroj pitné vody, nebo li vodní nádrž v Josefově dole. Následuje "Noční bojová hra" a opět různé výtvarné dílny.
Čtvrtý den je dnem tvorby mapy v terénu a výlet do Horního Maxova.
Jestli se sem někdy ještě vrátíme, máme od pánů instrukorů slíbený sjezd zdejší říčky na raftech, protože jsme byli v lanovém centru velice pochváleni za šikovnost i pěkné vzájemné chování.
Držte nám všem palce ať se nám naše Škola v přírodě vydaří a všichni se vrátíme zdraví, šťastní, řádně umazaní a plní nových zážitků a kamarádství.
Škola v přírodě žáků 4. ročníku – Jizerské hory
V týdnu od 5. května se žáci čtvrtého ročníku spolu se svými třídními učitelkami vydali na školu v přírodě do Jizerských hor. V pondělí všichni dorazili v pořádku a ubytovali se na chatě Slovanka, kde je čeká týden plný zážitků, her a poznávání přírody.
ČTVRTEK 1.5. 2025 státní svátek
Vážení rodiče, milé děti,
ve čtvrtek 1.5.2025 je státní svátek a v pátek 2.5.2025 je stanoveno v celé naší škole ředitelské volno.
V pondělí 5.5.2025 se sejdeme u autobusu u školy a odjezd je stanovený na 8.00 hod. Sraz v 7.45 hod.
Návrat je v pátek 9.5.2025 cca 13.00 hod.
Zdravím Vás Vaše třídní učitelka Monika Mazúrová
Den Země - Projektový den
DEN ZEMĚ VE TŘÍDĚ 4.A – 25.4.2025 – PROJEKTOVÝ DEN
Den Země jsme vzhledem k deštivému počasí prožili ve třídě.
Zabývali jsme se nejdůležitějšími faktory pro přežití lidstva.
Zvolili jsme si VODU a její formy na planetě Zemi.
Ekosystémy vody jsme si podrobně probrali. Jaké rostliny, jaké živočichy můžeme poznávat u řeky, potoka, rybníka.
Co lze všechno udělat ještě pro záchranu planety Země a co jí můžeme popřát.
Buďme moudří a začněme již u sebe.
Den Země - 25.4.2025
Den Země máme plánovaný v celé škole v pátek dne 25.4.2025 a jsou připravené dvě varianty, dle počasí.
Suchá varianta tj. bez deště šli bychom prozkoumat dva ekosystémy - potok a rybník směr obora a Korno + "ekohrátky".
Mokrá varianta tj. venku déšť a nevlídno - ekohrátky a práce se soubory rostlin a živočichů, geosbírka školy - ve školní budově, třída.
Děti si mají vzít do školy batůžek se svačinou, pitím, pláštěnkou, psacími potřebami.
Vzhledem k předpovědi počasí - déšť - děti si zapsaly, že si mají s sebou přinést PS z Vlastivědy a Přírodovědy.
Budeme se těšit na hezké prožití Dne Země.
Návštěva Domu ochrany přírody Koněprusy
Žáci ze třídy 4.A navštívili Dům ochrany přírody, tak aby se seznámili s historií vzniku CHKO Český kras. Shlédli film o přírodě CHKO Český kras vytvořený Agenturou CHKO, dozvěděli se o chráněných druzích živočichů i rostlin lokality i o způsobech jejich ochrany.
Dále si prohlédli celou interaktivní expozici. Dozvěděli se o vzniku vápencového podloží, o jeho nynější těžbě a využití. Nejvíce se líbili kalcitové krystaly, růžice.
Zkusili si tzv."plazivku"a že to není snadné a musí se protáhnout jako "píďalky".
V obchůdku si všichni koupili nějaké zajímavé krystaly.
Cestou zpět jsme se podívali na zachráněnou vápenici.
Výlet se moc vydařil a už se těšíme na další výpravu.
Velikonoční zdobení vajíček
Děti si přinesly vajíčka, slupky od cibule a krásně se jim podařilo nazdobit si vajíčka bílým voskem, která se obarvila ve slupkách z cibule.
Ukázali jsme si více technik zdobení, ale tato se vždy vydaří.