Zábavné pokusy pro prvňáčky

V pondělí 17. června si žáci 9. třídy připravili pod vedením paní zástupkyně E. Malé pro prvňáčky zábavné pokusy. Prvňáčci pracovali ve skupinkách. Ke každé skupině byli přiděleni žáci 9. třídy – pomocníci. Děti si vyzkoušely pokusů několik, ale nám se nejvíce líbil pokus, při němž jsme dokázali roztančit rozinky. Do kádinky žáci nalili vodu, ocet, vložili 3 rozinky a nasypali lžičku jedlé sody. Tím si vyrobili oxid uhličitý. Drobné bublinky oxidu uhličitého se zachytily na rozinkách a nadnášely je směrem k hladině. Oxid uhličitý se při styku se vzduchem nad hladinou stal jeho součástí, rozinky tak nemělo již co nadnášet, a proto padaly zpátky ke dnu sklenice. Další super pokus nám předvedla žákyně 9. třídy Nela. Vyskládala na talíř lentilky a nalila mléko. Barva se začala rozpouštět a vytvořila na talíři nádhernou duhu. Za zajímavě strávenou hodinu moc děkujeme a těšíme se na další spolupráci s našimi staršími již „kamarády“.